Zdravotní gramotnost: Porovnání verzí

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „Pojem zdravotní gramotnost není mezi populací tak znám, jako pojem finanční gramotnost a přitom bychom jej neměli opomíjet, jelikož tento pojem j…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 23. 11. 2014, 12:55

Pojem zdravotní gramotnost není mezi populací tak znám, jako pojem finanční gramotnost a přitom bychom jej neměli opomíjet, jelikož tento pojem je nám všem lidem osobní. Pod pojmem zdravotní gramotnost si můžeme představit souhrn dovedností a to kognitivních a sociálních, které nás vedou k způsobilosti jednat a rozhodovat se správně ohledně zdraví. Motivuje nás hledat a získávat další informace a zároveň jim správně porozumět a dle nich následně správně jednat.

Zdravotní gramotnost a je základem pro ekonomicky vyspělí stát. Na základě informací, které lidé mají a získají poté mohou jednat lépe, tento fakt vede k zvyšování pravděpodobnosti lepší ekonomické stability ve zdravotnictví. Vyšší zdravotní gramotnost poté může snižovat náklady, které jsou vydány různými zdravotnickými službami.

Zdravotní gramotnost můžeme rozdělit do tří základních typů:

1. Funkční zdravotní gramotnost Jedná se o proces, kdy jsou získávány různí informace o zdraví a všeho co se ho týká. Zdroj informací může být velmi členitý. Např. reklama, rozhovor, článek, rozhlas… 2. Interaktivní zdravotní gramotnost Schopnost jednat na základě získaných informací. 3. Kritická zdravotní gramotnost Schopnost jednat na základě získaných informací, ale především tyto informace umět zhodnotit a to kriticky. Jedná se o kritické hodnocení nejen z hlediska zdravotního ale také např. politického, sociálního.


Tento celý systém získávání informací, ale především jejich používání vede k celkové podpoře zdraví. Je to souhrn působení kultury a společnosti, výchovy a vzdělávání a zdravotního systému. Výsledkem je pak úměrný přínos pro zdraví daného jedince.

Proto je důležité vést děti k péči o zdraví a naučit je hodnoty zdraví. K této problematice je určen předmět výchova ke zdraví, kde může učitel pozitivně předat žákům cenné infprmace.

Zdroje

přednáška na Katedře pedagogiky UK (úvod do studia výchovy ke zdraví)