Ondřej Hruška - Mystery Hangouts

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Autor

Ondřej Hruška

Název

Mystery Hangouts - videodokumentace on-line spolupráce žáků za pomoci digitálních technologií

Věková skupina

Žáci 2. ročníku střední školy - cca 17 let (aktivita však není závislá na věku)

Cíle

Žáci se naučí kooperativnímu řešení problému, budou rozvíjet své komunikační dovednosti, vyhledávání na internetu, využijí znalosti zeměpisu i si procvičí logické uvažování.

Použité technologie, technické vybavení a pomůcky

Komunikační hw připojený k internetu, webový prohlížeč.

Digitální kamera (případně kamera v mobilním zařízení), sw pro střih.

Žáci během aktivity vyhledávají na internetu, používají Google Docs, kam si zapisují společné poznámky, vyhledávají v on-line mapách atd.

Postup

Mystery Skype/Hangouts je celosvětově populární výuková aktivita, při které se prostřednictvím komunikačního programu (nejčastěji Google Hangouts, nebo Skype) spojí dvě třídy, které se navzájem neznají. Jejich cílem je uhádnout místo, kde se nachází druhá třída. Skupiny se střídají v pokládání otázek, na které se smí odpovídat pouze ano, nebo ne. (Při mezinárodní spolupráci se „hádá“ země či město. V této hře se spojily dvě třídy z České republiky a cílem bylo uhádnout konkrétní školu.)

Aktivitu lze upravit zadáním rolí různým žákům ve třídě: například mluvčí, hledači v mapě, hledači na internetu, dokumentaristé apod.

Při zaznamenané aktivitě žáci využívali docs.google.com pro tvorbu poznámek. Výhodou byla přístupnost dokumentu všem žákům.

Hodnocení a komentáře

I když nastaly určité, s kvalitou připojení spojené, problémy, aktivitu žáci hodnotili velmi pozitivně. Ačkoli přípravě věnovali jednu hodinu, bylo pro ně občas velmi náročné posoudit vhodnost otázek k dosažení cíle. Pravděpodobně je proto vhodné aktivitu po čase zopakovat, což by však z motivačního pohledu neměl být problém – žáci sami po skončení hodiny navrhli její pokračování.


Short summary in English

Mystery Skype/Hangouts is a popular educational game in which students of two classes try to find the location of the second class by asking “yes/no” questions. In the most cases they use Google Hangouts or Skype.

What have we done

Two classes from the Czech republic were connected during a session via Google Hangouts. They practiced communication skills, cooperation, geography knowledge, internet searching and logical thinking.

How did we do it

Our class used a digital projector for showing the other class. Students took turn in asking questions – we used a web-cam, microphone and speakers for the purpose. The rest of the class was searching the internet to prepare the next question.

Why did we do it this way

Because the country was clear and city would be too much easy, the goal was to guess the „exact“ school. Although we faced some communication problems (probably because of poor connection), the students enjoyed the session very much.