Zdravotní gramotnost

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdravotní gramotnost jako: Kognitivní a sociální schopnosti, které určují motivaci a způsobilost jednotlivců k tomu, aby si dokázali získat přístup k informacím, porozumět jim a využívat je způsobem, který podporuje a udržuje dobré zdraví.

Pojem zdravotní gramotnost není mezi populací tak znám, jako pojem finanční gramotnost a přitom bychom jej neměli opomíjet, jelikož tento pojem je nám všem lidem osobní. Pod pojmem zdravotní gramotnost si můžeme představit souhrn dovedností a to kognitivních a sociálních, které nás vedou k způsobilosti jednat a rozhodovat se správně ohledně zdraví. Motivuje nás hledat a získávat další informace a zároveň jim správně porozumět a dle nich následně správně jednat.

Zdravotní gramotnost

je:

  • součástí základní výbavy pro život

Může pomoci lidem nacházet a využívat informace a posílit vliv na své vlastní zdraví. Je důležité, aby se zdravotní gramotnost stala součástí výchovy dětí. Čím dříve si dítě osvojí potřebné znalosti, dovednosti a návyky a čím dříve se podaří přispět k formování jeho postojů, názorů a potřeb, tím větším přínosem může být zdravotní gramotnost pro jeho zdraví.

  • jedním ze základních úkolů systému péče o zdraví

Rozvoj zdravotní gramotnosti zvyšuje celkovou úroveň zdravotního stavu populace. Zmíněný systém zahrnuje nejen zdravotnictví, ale všechny další zdravotní aktivity v ostatních rezortech, organizacích, institucích a v dalších sociálních skupinách, např. v jednotlivých rodinách.

  • významnou součástí sociálního kapitálu

Nízká zdravotní gramotnost nevede jen k ekonomickým ztrátám a ke zvýšenému zdravotnímu riziku, ale je i příčinou značných rozdílů v úrovni zdraví mezi sociálními skupinami. Zdravotní rozdíly, pokud jsou velké a odstranitelné, jsou nespravedlivé a stávají se jedním z motivů sociálního neklidu.

  • nespornou ekonomickou prioritou

Na základě studií provedených ve Spojených státech se odhaduje, že nízká zdravotní gramotnost působí každoroční ekonomickou škodu odhadovanou na 73 miliard dolarů. Zkušenost ukazuje, že zlepšení zdraví lidí prostřednictvím zdravotní gramotnosti si vyžaduje mnohem nižší náklady než následné řešení zdravotních problémů zdravotnickými službami.

  • jedním z důležitých předpokladů cesty ke zdraví.

Hlavní přínos zdravotní gramotnosti spočívá v tom, že napomáhá lidem zlepšovat své zdraví. Vzhledem k tomu, že zdraví je významnou individuální i sociální hodnotou, stává se i zdravotní gramotnost podobnou hodnotou, kterou stojí za to si osvojit, hájit i rozvíjet.

  • přispívá k rozvoji demokracie.

Prostřednictvím zdravotní gramotnosti se občan stává aktivním činitelem systému péče o zdraví. Jeho rozhodnutí mohou vycházet z ověřených poznatků o zdravotních problémech i o způsobech jejich řešení. Svými postoji, zájmy i potřebami mohou lidé ovlivnit stav i další rozvoj systému péče o zdraví, a tím i příznivý vývoj zdraví populace.

  • důležitým nástrojem rozvoje osobnosti.

Zdravotní gramotnost posiluje schopnosti občanů rozhodovat o svém zdraví i o životě, zvyšuje jejich sebedůvěru a upevňuje jejich důstojnost a svébytnost.

  • cennou součástí obecné kultury.

Zdravotní gramotnost neovlivňuje jen zdraví lidí. Zdravý životní styl, rozvoj pozitivních vztahů mezi lidmi, tvůrčí přístup k životu, vědomí sounáležitosti a posilování osobní odpovědnosti, to všechno jsou hodnoty, které by se měly stát samozřejmou charakteristikou zdravé společnosti a její obecné kultury.

Význam zdravotní gramotnosti nelze shrnout do několika jednoduchých tezí. Její skutečný význam se naplní až tehdy, když se s jejími principy a metodami seznámí co nejvíce lidí, když získané poznatky uplatní v praxi a když dále budou stavět na nových poznatcích a průběžně získávaných zkušenostech.


Zdravotní gramotnost je základem pro ekonomicky vyspělý stát. Na základě informací, které lidé mají a získají poté mohou jednat lépe, tento fakt vede k zvyšování pravděpodobnosti lepší ekonomické stability ve zdravotnictví. Vyšší zdravotní gramotnost poté může snižovat náklady, které jsou vydány různými zdravotnickými službami.

Zdravotní gramotnost můžeme rozdělit do tří základních typů:

1. Funkční zdravotní gramotnost

Jedná se o proces, kdy jsou získávány různí informace o zdraví a všeho co se ho týká. Zdroj informací může být velmi členitý. Např. reklama, rozhovor, článek, rozhlas…

2. Interaktivní zdravotní gramotnost

Schopnost jednat na základě získaných informací.

3. Kritická zdravotní gramotnost

Schopnost jednat na základě získaných informací, ale především tyto informace umět zhodnotit a to kriticky. Jedná se o kritické hodnocení nejen z hlediska zdravotního ale také např. politického, sociálního.


Tento celý systém získávání informací, ale především jejich používání vede k celkové podpoře zdraví. Je to souhrn působení kultury a společnosti, výchovy a vzdělávání a zdravotního systému. Výsledkem je pak úměrný přínos pro zdraví daného jedince.

Proto je důležité vést děti k péči o zdraví a naučit je hodnoty zdraví. K této problematice je určen předmět výchova ke zdraví, kde může učitel pozitivně předat žákům cenné informace.

Zdroje

  • ČELEDOVÁ, L., ČEVELA, R. Výchova ke zdraví. Vybrané kapitoly. 1.vyd. Praha: Grada Publishing. 2010, s. 127. ISBN 978-80-247-3231-8.