Petr Burda - Elektronická komunikace

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Autor

Bc. Petr Burda

Název

Videokonference mezi školami - Mystery Hangout

Věková skupina

Žáci 3. ročníku střední školy (zde konkrétně 17 až 19 let)

Cíle

Žáci se naučí kooperativnímu řešení problému, cílem zde bude rozvoj kompetencí žáků spolupracovat on-line za podpory digitálních technologií. Bude pořízena dokumentace tohoto postupu od zadání problému až po následné vyřešení s akcentem na jeho průběh.

Použité technologie, technické vybavení a pomůcky

Pro připojení k internetu byl použit tablet připojený ke školní síti technologií WiFi. Žáci mezi sebou komunikovali s využitím školního intranetu, kde využívali software iTalk. Jako snímací zařízení byly využity školní fotoaparáty, které mají výhodu v možnsoti upevnění na stativ, a mobilní telefon. Ke střihu byl použitý MS Windows Live MovieMaker. Vlastní aktivita probíhala v prostředí HangOut.


Postup

Žáci byli v předstihu seznámeni s plánovanou aktivitou a přesunem tématu „komunikační software“. Dále byly připraveny plánované hardwarové prostředky – nabity baterie a uvolněny paměťové karty. Kontrola nabití byla provedena i těsně před vlastní aktivitou, při aktivitě se projevila nepřesnost ukazatele nabití (fotoaparáty byly mezitím využity k výuce) a bylo nutné použít náhradní přístroj. Přestože žáci byli poučeni o nutnosti užívat výhradně elektronickou komunikaci, opakovaně mezi sebou komunikovali i ústně. Pro vnitřní komunikaci užívaný software iTalc umožňuje zobrazování všech počítačů v učebně na centrálním (učitelském) počítači a komunikaci jak se všemi, tak i s jednotlivými studentskými počítači. Žáci se z počátku snažili komunikaci využít jako oddechovou aktivitu, kdy kladli otázky zcela bez souvislosti s požadovaným výsledkem, ať už v ukázce uvedená otázka na „oběd“, nebo navrhované otázky týkající se převažující „fotbalové příslušnosti“.Po několika otázkách se přizpůsobili chování protistrany a otázky navrhovali tak, aby vedli k najití řešení „problému“. Během aktivity došlo opakovaně ke zhroucení komunikace, dle vyjádření správců sítě díky přetížení radiové linky mezi budovami školy. Úspěchem našich studentů bylo určení města – Praha se najde po několika otázkách snadno. Úspěchem protistrany bylo určení kraje Vysočina.

Hodnocení a komentáře

Studenti si vyzkoušeli řešení problému s využitím videokonference, technologie, která je využitelná i v praxi při řešení problémů mimo provoz zaměstnavatele. To je pro studenty technických oborů důležitá zkušenost. Další důležitou zkušeností bylo (nechtěné) předvedení nutnosti mít připravené záložní zařízení. Potěšující bylo to, že studenti se nechali strhnout k pokusu o řešení problému, i když zpočátku brali tuto aktivitu jako oddychovou.

Video metadata (obsah titulků před nebo za videem)

Spolupráce žáků on-line

On-line Colaboration of the Students

Autor: Petr Burda Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov spolu se žáky třídy 3IT

Informační technologie 18-20-M/01


Zadání aktivity 00:04 - 01:25 Záznam spolupráce: Pracoviště vnější i vnitřní komunikace 01:25 Komunikační problémy 01:33 Zbytečná otázka 02:21 Střídání v "neznámé škole" 02:30 Smysluplná otázka... 02:51 ...nesprávný závěr 02:58 Otázky na naši školu 03:07 Naše otázky 03:16 Diskuze nad otázkou 03:32


Natáčení probíhalo v rámci předmětu operační systémy 13. ledna 2016

Části díla mohou být také použity v předmětu počítačová grafika.

Video

Short summary in English

Pupuls solve the "problem", what school exactly is on the opposite site of communication channel.

What have we done

Pupils have to ask simple question about the other school. Answers should be only YES or NO. They should find, what school is the other one.

How did we do it

  1. We used Hangout communication channel to connect with the other school.
  2. Schools rotate while asking the questions, the other school answer only YES/NO
  3. Students in classroom propose they question to the student who communications over the iTalc software.
  4. Students donť find any schools on the internet.

Why did we do it this way

Student try to solve problem over the videoconference. It is very important expirience for the future technicians. Our school will use parts of this in other lessons like Compugter Graphics, Networks and Operating Systems