Obezita

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Jedná se o poruchu metabolismu, která vede k hromadění tukových zásob v organismu jedince a tím dochází k navýšení tělesné hmotnosti. V dnešní době můžeme již určitě mluvit o civilizační chorobě a epidemii, u které neochází jen u dospělích ale velkou mírou zasahují především dětskou populaci. Nejedná se jen o estetický problém, ale především o souvislost mezi obezitou a dalšími nemocemi. Obezita je velmi častým faktorem pro vznik dalších onemocnění.

Příčiny vzniku obezity

Příčin pro vznik obezity může být opravdu nepřeberné množství. Jednou z dnes nejvíce diskutovanou příčin obezity je určitě nedostatek pohybu a špatný životní styl-především nevhodná strava. Neopomenutelnou příčinou je i genetická dispozice, hormonální změny v organismu, léky aj. Příčiny mohou být opravdu různého původu a mají různé důsledky na stav obézního jedince.

Příznaky obezity,diagnoza, BMI index

Příznaky bývají viditelné a na první pohled znatelné. To je výhoda oproti jiným nemocem, které člověk málokdy dokáže tak snadno a rychle diagnostikovat a rozpoznat. Bývá tu problém s popíráním tohoto porblému a s oddalováním řešení, kdy obezita narůstá do extrémnů. To má pak negativní vliv na celkové zdraví jedince. K diagnostice slouží tzv. index BMI nebo-li body mass index. Ten si může snadno vypočítat jedinec doma. Jedná se o poměr váhy/ výšky(cm)2 - kg/(cm)2. Tento inde je však pouze orientační. Musíme brát v ůvahu věk, míru sportovnosti a jiné faktory, které mohou výsledek posunout. Není určen pro děti, dá se brát pouze orientačně. Výsledek je pak porovnán s tabulkou: Podvýživa ..........BMI pod 19

Normální váha .......BMI 20–25

Lehká obezita .......BMI 25–30

Výrazná obezita......BMI 30–40

Morbidní obezita.....BMI nad 40

Mezi další užívané metody při zjišťování obezezity patří měření podkožního tuku či obvod pasu či boků. Další diagnoza pak vyžaduje odborné metody vyšetření prováděné u odborného lékaře, kterým bývá nejčastěji dietolog, který může definovat jaká míra obezity u jedince nastala. (rozbor krve a možné důsledky a rizika vzniku dalších závažných chorob)

Důsledky obezity

Obezita má za příčinu mnoho chorob.Často je mluveno o možném vzniku aterosklerózy (kornatěné tepen zapříčiněno ukládáním tuků v tepnách), hypertenze (zvýšení krevního tlaku), poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie), diabetes (cukrovka), ortopedické problémy (propadnutá klenba nohy...), dušnost, poruchy spánku aj.

Léčba obezity

Pro léčbu obezity je nutná diagnoza. Ta se provádí pomocí několika faktorů, které odborník sjedností a vyhodnotí. Zahrnuje: rodinou anamnézu, fyzikální vyšetření a jiných vyšetření. Na základně úplné diagnozy může dojít k postupné léčbě, Nejvíce rotšířenpou a používanou terapiíí je samozdřejmně úprava životního stylu. Zahrnuje změnu stravovacích návyků-dieta, zvýšení nebo úprava fyzických aktivit-pohybu (doporučený a vhodný pohyb). Při zmeně režimu je jedinec sledován. POkud nedochází k úpravě váhy přistupuje se i k léčbě léky (především hormonální léčba). Při zmeně jídelníčku, ktreý bývá zásadní se jedná o úpravu: Výdej a příjem energie. Nedílnou součástí bývá i vhodný potný režim.

Obezita a svět

Obezita je velmi rozšířenou civilizační chorobou. V každé zemi na světě se najde určité procento lidí s difnozou obezity. Česká republika má v tomto problému jedno z prvních míst v evropě. Tímto problémem trpí zhruba 22% mužů a 33 % žen. POkud bychom mluvily a extrémní obezitě a nadváze pospolu můžeme se dostat až na čísla, která přesahují hranici 50%. U dětí je nárůst obrovský. Jedná se o číslo které se pohybuje kolem 25% což je alarmující. Je to zapříčiněno především nedostatečným pohybem ve školách, ale i mimoškolní aktivoty, časté vysedávání u počítače či televize, a především špatnými stravovacími návyky a konzumace rychlého občerstvení. Proto je důležité o této problematice vedět a především provádět její prevenci především v rámci škol a oblastí s výskytem mládeže.

Zdroje