Škodlivé účinky nikotinu pro zdraví

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Kouření, stejně jako užívání alkoholu, patří mezi společensky přijatelné drogy, na které je možné si vypěstovat závislost ať už psychickou, tak fyzickou. Při kouření jde o to, dostat do těla látku zvanou nikotin.

Původ nikotinu

Nikotin je rostlinný alkaloid obsažený v rostlině Nicotiana tabacum nebo jiných druhů rodu Nicotiana. Nikotin se do organismu můžeme dostat více způsoby. Jsou to kouření, žvýkání tabáku nebo šňupání tabáku

Kouření: Během kouření se nikotin uvolňuje během hoření a je do těla vstřebáván sliznicemi, zejména ústy a nosem. Krví putuje až do mozku. Tam stimuluje myšlení a pozornost a vyvolává pocit relaxace. Vedlejší efekt je vyvolání extrémně silné závislosti.


Žvýkání tabáku: Žvýkací tabák je určen výhradně ke žvýkání, nikoli ke kouření. Z tabáku se žvýkáním uvolňují látky v něm obsažené, zejména nikotin. Užívání tohoto tabáku zvyšuje možnost vzniku rakoviny úst. Existuje ještě takzvaný Orální tabák. Ten se vkládá také do úst, ale nežvýká se, pouze se nechá v ústech rozpustit.

Šňupání tabáku: Třetí možnost je šňupání tabáku. Je to v podstatě nadrcený tabák na prášek, který je do těla vpravován nosem, takzvaně šňupáním. Oproti kouření nebo žvýkání, je to nejrychlejší způsob, jak nikotin dostat do organismu. Při dlouhodobém užívání je zvýšené riziko vzniku nádorového onemocnění v ústech, na jazyku, rakoviny slinivky a hlavně rakoviny nosu.

Závislost na nikotinu

Závislost na nikotinu je obrovská. Nutí člověka kouřit (či jinak užívat) i přes znalost zdravotních rizik spojených s užíváním. Při užívání po delší dobu vzniká i psychická závislost na nikotinu.

Rozdělení kuřáků

Kuřáci se dělí na aktivní a pasivní

Aktivní kuřáci jsou ti, kteří cigarety samy kouří, užívají je. Pasivní kuřáci jsou ty osoby, které jsou vystavovány vdechnutí kouře nedobrovolně (například autobusová zastávka, hospoda aj.). Statistiky uvádějí, že ročně v ČR zemře na následky pasivního kouření asi 3,500 lidí.

Následky kouření

Následky kouření, ať už aktivního nebo pasivního, bývají rakovina plic, rakovina nosních dutin, vznik astmatu, infekce dýchacích cest,…

Může se zdát, že nikotin je při kouření to nejhorší. To je ale omyl, nejhorší je dehet, který se uvolňuje při spalování. Nikotin pouze vyvolává závislost.

Léčba závislosti na nikotinu

Přestat kouřit není vůbec jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. U pacientů dochází ke změnám nálady, nastávají deprese, nespavost, podráždění aj. Podle statistik dokonce 98 % pacientů, bez pomoci doktora, do jednoho roku, začne opět kouřit.

Poměrně rozšířená léčba je podávání nikotinu v jiné formě, než jsou cigarety (např. nikotinové náplasti, nikotinové žvýkačky) a postupné ubírání dávek.

Nesmíme zapomínat, že vyléčení kuřáci mají v budoucnu velké vlohy se ke kouření opět vrátit.

Závěr

Kuřáci jsou všude kolem nás. Podle statistik na světě kouří více než 1,3 miliardy lidí. Denně na následky kouření umírá 13,400 lidí. Člověk by si tedy měl uvědomit, zda to za to stojí.

Zdroje