Alimentární nákazy

Z Wiki PedF UK
Verze z 19. 11. 2014, 20:28; 22975590 (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

== Alimentární nákazy == Jedná se o onemocnění, které je vyvolané nákazou pocházející z potravy či tekutiny. Potrava či tekutina je kontaminována a vyvolá u člověka (popř. zvířete) nákazu - onemocnění. Nejčastěji jde se do těla dostává perorálně - tedy ústy, nebo trávicím traktem. Tato onemocnění můžou způsobovat viry nebo bakterie. Bakteriální onemocnění: Mezi nejčastější bakteriální nákazy patří: Cholera, bruceloza, tyfus/paratyfus, kampylobakterie, úplavice a salmoneloza... Chleora Jedná se o těžké průjmovité onemocnění (může doprovázet zvracení), které je vyvolané bakterii: vibrio cholerae. Tato bakterie přežívá ve vodě, odkud je možná nákaza nebo v masu (především rybě), proto je pravděpodobný zdroj nákazy touto bakterií ryba, ketrá je málo tepelně upravená. Nejčastějším zdrojem jsou živočichoví, kteří žijí ve vodě právě nakaženou touto bakterií.

projevy

Příznaky se objevují většinou se těsně po požití kontaminované potravy či tekutiny nebo v odbě do pěti dní. Jedná se o náhlé nevolnosti a bolesti břicha. Dostavuje se těžký průjem někdy i zvracení. Tyto projevy vedou často k dehydrataci a poklesu krevního tlaku.

léčba

Pro správnou diagnózu je nutné odebrání vzorku stolice. POkud se potvrdí toto onemocnění, je nutná hospitalizace na infekčním oddělení v nemocnici. První krok v léčbě bývá redehytrace- tedy zavodnění organismu. Při těžkých stavech dochází k podávání antibiotik. Brucelóza Jedná se o bakteriální onemocnění především u zvířat, ketré je ale přenosné na člověka. K infikaci dochází většinou přenosem exkrementu, který se do těla člověka dostane přes drobné oděrky na kůži.Dalším možným vstupem této bakterie do těla může být přes infikovanou potravu. Často to bývá mléko, které není dostatečně upraveno. Zdrojem této nákazy je bakterie: Brucella.

projevy

Příznaky bývají stejné, jako u většiny běžných onemocnění. Jednás především o zvýšenou teplotui, malátnost, bolesti halvy, bolesti kloubů a svalů,zácpa aj.

léčba

Při včasném diagnostikování jsou většinou podávány běžná antibiotika, ketrá se povětšinou podporují symptomatickou léčbou. salmonelóza O tomto onemocnění se hodně mluví a je i pomerně rozšířené. Jendá se o onemocnění, které je vyvoláno bakterii:Salmonela, která se do těla jednice dostává přes potravu (perorílnlně). Častým zdrojem bývá i přenos přes špinavé ruce. Nejčastější potravinou pro přenost je maso a vajíčka, která neprošla dostatečnou tepelnou úpravou.

projevy

Projevem bývá nejčastěji střevní průjem. Doprovázený teplotami a nevolností. Nejdená se o nebezpečé onemocnění pokud nedojde k těžkým průjmům. Ty vedou k dehydrataci, ketrá je nejvíce nebezpečná pro starší lidid a děti.

léčba

V první řadě je pro léčbu důležitá redehydratace a doplnění minerálních látek (minerální vody), nedílou součástí léčby je dieta, která spočívá nejčasteji ve vynechání tučných, slaných, kořeněných a mastných jídel, tak aby nedocházelo k přetížení jater. Jako léčba se mohou podávat antiemetika- léky na zvracení a adsorbenční látky (např. černé uhlí), které podporují vstřebávání látek ve střevech. virová onemocnění: Mezi nejčastější virové nákazy patří:Gastroenteritida, žloutenka, průjmy virového původu... gastroenteritida charakteristické zánětlivé onemocnění postihující žaludek a tenké střevo způsobující především viry z kategorie rotavirů. Toto onemocnění ale mohou způsobovat i některé bakterie. Alternativními pojmy pro toto onemocnění je virová chřipka nebo žaludeční chřipka. Jedním z projevů bývá zvracení spojené s průjmy.

projevy

Nejčastějším spojením projevů bývá teplota, břišní křeče, zimnice, průjmy a zvracení. Projevy jsou závislé na typu viru nebo bakterie, která onemocnění způsobují.

projevy

První pomoci je redehytrace.Používají se doplňková léčiva např. adsorbencia (černé uhlí). průjmy virového původu žloutenka

Zdroj informací: Přednáška pedagogické fakulty- biologiiecké aspekty zdraví

Internetové zdroje: http://www.viscojis.cz/

Doporučená literatura: Čechová, L.; Janalíková, M. Obecná mikrobiologie. 1. vyd. Zlín : Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2007. 190s. ISBN 978-80-7318-516-9 GÖPFERTOVÁ, D. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena. 3. dopl. vyd. Praha : Triton, 2002. 148 s. ISBN 80-7254-223-0 MZd ČR, WHO. Zdraví 21 - zdraví do 21. století. Praha : 2001. 147 s. ISBN 80-85047-49-5 MARTINÍK, K. Výchova ke zdraví a zdravému životnímu stylu. 1. vyd. Hradec Králové : Gaudeamus, 2007. 80 s. ISBN 978-80-7041-177-3 Schindler, J. Mikrobiologie: pro studenty zdravotnických oborů. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 223s. ISBN 978-80-247-3170-4 ŠMARDA J. a kol. Biologie pro psychology a pedagogy. Praha : Portál,2004. 420 s. ISBN 80-7178-924-0 ZLOCH, Z. a kol. Kapitoly z hygieny. Praha : Karolinum, 2003. 159 s. ISBN 80-246-0269-5