Rodina

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Rodina je společenská skupiuna lidí, která má společné znaky. Je to taková skupina lidí, která je spojena "pokrevně", manželstvím nebo adopcí (upravený právní vztah). Tato skupina může být různě velká a může být různě propojena. Dospělí jedinci jsou pak zodpovědni za výchovu dětí. z pohledu historie je jednou z nejdůležitějších institucí, skupinou osob. Rodina se z pohledu historie měnila, záleželo na kulturních, ekonomických a politických aspektech (malá porodnost, velká úmrtnost, rozvodovost, nesezdané soužití, registrované partnerství aj.)

členové rodiny

matka / otec dítě (holka/kluk) bratr sestra dědeček/babička bratranec/sestřenice strýc/teta synovec/neteř

typy rodiny

  • 1. rodina základní nebo-li nukleární. Patří sem muž+žena+dítě (děti)
  • 2. rodina orientační Rodina, ze které pocházím
  • 3. rodina prokreační Taková rodina, kterou sám vytvářím (vyhledání partnera, soužití, děti)
  • 4.rozšířená rodina Taková rodina, kde jsou další členové rodiny (babička, strýc, synovec aj.)
  • 5. neúplná rodina Dítě (děti) žijící pouze s jedním rodičem (prarodiček aj.)

Funkce rodiny

Funkce rodiny záleží na podmínkách které mohou být určeny státem,kulturou, společností aj. Základní funkcí rodiny je funkce reprodukční /biologicky-reprodukční -tedy početí potomka, kterého rodina bude řádně vychovávat.Další funkce: kultutní, sociálně-ekonomická, výchovná, emocinální, ochranná, různé zdroje ještě uvádějí další funkce rodiny např. relaxační, estetickou aj.

životní cyklus v rodině

Jedná se o určité změny v struktuře soužití, které mohou mít různé příčiny: děti, rozvod, svatba, důchod aj.) Každý určitý krok ve vývojové etapě vztahů a rodiny má svůj význam. Můžeme sem zařadit např. hledání partnera, soužití s partnerem, sezdáni (manželství), narození dětí, puberta dětí, aj.

Dysfunkční rodina

Jde o rodinu, kde nefunguje vše tak jak má. Dysfunkce může mít mnoho příčin, nemusí se vždy jednat o rodinu, kde jeden nebo více členů chybí, ale může to být zapříčiněno i "neprojevováním“ určitého člena rodiny. Tento člen většinou neplní svou úlohu v rodině tak jak má, poté dochází k narušení rodiny jako celku. Můžeme sem zařadit: popírání či neřešení konfliktů a problémů ze strany jednoho nebo více členů, rigidní role, potlačování identity aj.

Zdroje

přednáška svatojánské koleje (VOŠ)