Pohyb podporující zdraví

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání

Již od narození provádí lidské tělo spoustu pohybů. K jeho správné funkci potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž – přirozený pohyb. S vyspělostí lidstva tohoto pohybu ubývá. V minulosti, lidé svá těla více zatěžovali, ať už při pracích na farmách, polích, či při cestách do práce, absolvovaných na jízdních kolech, nebo obyčejnou chůzí. V dnešní době mládež prosedí většinu dne ve školách a po škole doma u počítače. Nedostatek přirozeného pohybu se poté projevuje na zdraví.

Definice

Pojmem pohyb podporující zdraví se rozumí takový pohyb, který člověk vykonává za účelem zlepšení své fyzické kondice. Příklad – bydlíme v desátém patře. Máme dvě možnosti. První možnost je nasednout do výtahu a nechat se svést. Druhá možnost je sejít po schodech. Pokud zvolíme možnost sejít po schodech, tak vykonáváme pohyb, který podporuje naše zdraví.

Kolik času máme pohybu věnovat?

Hodně lidí v dnešní době bojuje s časem. Je to limitující faktor nejen pro pohyb, ale i pro spoustu jiných činností. Odborníci doporučují minimálně hodinu aktivního pohybu denně. Někteří lékaři tvrdí, že by měl člověk denně ujít alespoň sedm kilometrů.

Jaký pohyb (sport) je pro lidské tělo nejlepší?

Na tuto otázku asi nikdy nezískáme odpověď, protože každý člověk má jiné potřeby. Některé sporty pomáhají lépe hubnout, některé zvyšují fyzickou výdrž a některé dech. Mezi nejběžnější sporty současnosti patří :

  • Běh

Běháním zlepšujeme činnost srdce, zvyšujeme výkon a kapacitu plic, posilujeme svaly na dolních končetinách, odbourává tukové buňky. Dále je známo, že při běhu se dobře prokrvuje tělo a mozek. Je dobrý proti stressu a předchází depresím. Běh má oproti ostatním sportům jednu velkou výhodu – nestojí žádné peníze a lze ho dělat kdekoli. Je vhodný pro mládež.

  • Cyklistika

Na kole seděl snad už každý. Lidé na kole jezdí do práce, do školy, nebo jen tak na výlet. Cyklistika nepředstavuje velkou fyzickou zátěž, lze ji proto provozovat déle, než třeba běh. Posiluje srdce, neničí klouby (je vhodná i pro lidi s větší nadváhou), zlepšuje náladu, posiluje svaly dolních končetin, zvyšuje kapacitu plic. Je vhodná pro mládež i seniory.

  • Turistika (chůze)

Chůze je nejpřirozenější pohyb. Oproti běhu a cyklistice má jednu nevýhodu – vyžaduje hodně volného času, proto je vhodná spíš pro seniory. Při chůzi zapojujeme svaly dolních končetin, činnost srdce, narůstá nám objem plic, zvyšuje se pružnost cév. Při turistice dochází k odbourávání přebytečného tuku, je ideálním sportem pro úplné vyčištění hlavy.