Ústrojí kožní: Porovnání verzí

Z Wiki PedF UK
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „Smyslové ústrojí kožní sdružuje několik receptorů a to čidla pro chlad, teplo, tlak, dotyk a bolest. Souhrnně tato čidla nazýváme kožní anal…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 23. 11. 2014, 16:12

Smyslové ústrojí kožní sdružuje několik receptorů a to čidla pro chlad, teplo, tlak, dotyk a bolest. Souhrnně tato čidla nazýváme kožní analyzátor. Jsou to buď jednoduchá tělíska, a nebo volná nervová zakončení. Tato čidla zajišťují povrchové čití.

Vnímání chladu a tepla

Chladových receptorů je v kůži asi 250 tisíc a jsou uloženy pod pokožkou blíže povrchu těla. Receptory pro teplo se nacházení hlouběji ve škáře a v podkožním vazivu a je jich asi dvacetkrát méně než chladových bodů. Nejvíce tepelných receptorů je v obličeji, poté na hřbetu ruky a nejméně na zádech. Dráždění těchto receptorů vyvolává někdy také hybné reakce.

Vnímání dotyku a tlaku

Receptory pro dotyk a tlak reagují především na mechanické podněty. Díky nim zaznamenáváme smyslové vjemy. Nejvíce jsou uloženy v kůži a sliznici těch orgánů, které přicházení často do styku s různými předměty. Mechanické podněty zaznamenávají citlivá především volná nervová zakončení. Často tato zakončení mají přídatné struktury tvořící vazivové pochvy, které zvyšují jejich citlivost:

  • Paciniho hmatová tělíska - pro jemné tlaky
  • Ruffiniho tělíska - pro teplo
  • Krausova tělíska - pro chlad

Místa na povrchu těla jsou různě citlivá. Nejcitlivější je špička jazyka, dlaň, konečky prstů. Nejméně citlivá je kůže zad.

Vnímání bolesti

Bolest je informace o ohrožení nebo poškození organismu. Receptory bolesti jsou volná nervová zakončení umístěná téměř ve všech tkáních. Jsou nejen v kůži, ale také ve vnitřních orgánech. V kůži nalezneme na 1 cm2 50-100 bodů. Některé bolestivé podněty upozorňují na nebezpečí poškození a vyvolávají obranné reflexy jako například odtažení ruky při styku s ostrým nebo horkým předmětem. Rozdělení bolesti je následující:

  • Bolest povrchní - receptory bolesti podávají zprávu z oblasti kůže.
  • Bolest útrobní - z vnitřních orgánů, hrudní a břišní dutiny.
  • Bolest hluboká - vychází z vnitřních orgánů - ze svalů, šlach, kloubů.

Receptory pro bolest se neadaptují, nesnižují citlivost při delším působení podnětu (bolest zubů).