Žloutenka: Porovnání verzí
Řádka 6: | Řádka 6: | ||
Ze všech typů žloutenek je tato nejvíce rozšířená a také nejméně závažná. Lidově se nazývá nemoc špinavých rukou. Tento termín je přenesen z významu přenosu této nemoci. Přenos je uskutečněn orálně fekální cestou. Jedná se o přenos fekálii, které se dostanou přes ústa do těla. Častá nákaza bývá právě z nedostatečné hygieny. Zřídka je možno se nakazit z kontaminované vody. Nejčastější nákaza probíhá z člověka na člověka, jelikož jedinec, který infekční žloutenkou typu A trpí, je vysoce nakažlivý jedinec. Proto je nutná hospitalizace na infekční oddělení v nemocnici. Tento typ žloutenky je možno očkovat. Očkování je pouze dobrovolné a doporučuje se všem, kteří se vyskytují v prostředí se zvýšenou možnou nákazou. Je možno naočkovat společně se žloutenkou typu B. | Ze všech typů žloutenek je tato nejvíce rozšířená a také nejméně závažná. Lidově se nazývá nemoc špinavých rukou. Tento termín je přenesen z významu přenosu této nemoci. Přenos je uskutečněn orálně fekální cestou. Jedná se o přenos fekálii, které se dostanou přes ústa do těla. Častá nákaza bývá právě z nedostatečné hygieny. Zřídka je možno se nakazit z kontaminované vody. Nejčastější nákaza probíhá z člověka na člověka, jelikož jedinec, který infekční žloutenkou typu A trpí, je vysoce nakažlivý jedinec. Proto je nutná hospitalizace na infekční oddělení v nemocnici. Tento typ žloutenky je možno očkovat. Očkování je pouze dobrovolné a doporučuje se všem, kteří se vyskytují v prostředí se zvýšenou možnou nákazou. Je možno naočkovat společně se žloutenkou typu B. | ||
− | == '''Projevy a léčba onemocnění žloutenky typu A''' == | + | === '''Projevy a léčba onemocnění žloutenky typu A''' === |
Projevy začínají většinou velmi nenápadně a to nechutenstvím, bolestmi zad, bolestmi hlavy. Postupně se přidává teplota, žloutnutí sliznic (popř. kůže). Jedním z indikátorů bývá zbarvení moče, která bývá velmi tmavá a světlou stolicí, která má většinou až šedou barvu. Zbarvení moče a stolice však nebývá u všech. Po diagnostikování se jedinec většinou dostane na infekční oddělení. I po odeznění příznaků je nutná další léčba, nebo spíše doléčení a to především dieta a abstinence alkoholu. Jedinec musí celkově upravit svůj životní styl tak, aby mohlo dojít k plné rekonvalescenci. | Projevy začínají většinou velmi nenápadně a to nechutenstvím, bolestmi zad, bolestmi hlavy. Postupně se přidává teplota, žloutnutí sliznic (popř. kůže). Jedním z indikátorů bývá zbarvení moče, která bývá velmi tmavá a světlou stolicí, která má většinou až šedou barvu. Zbarvení moče a stolice však nebývá u všech. Po diagnostikování se jedinec většinou dostane na infekční oddělení. I po odeznění příznaků je nutná další léčba, nebo spíše doléčení a to především dieta a abstinence alkoholu. Jedinec musí celkově upravit svůj životní styl tak, aby mohlo dojít k plné rekonvalescenci. | ||
Verze z 30. 12. 2014, 18:46
Virové onemocnění, patřící do alimentárních nákaz, které se také nazývá virová hepatitida, ikterus (odborný název) nebo zánět jater. Toto onemocněné má mnoho různých podob. Jedná se o různé typy žloutenky (žloutenka A - G), kdy písmeno označuje typ viru, kterým jsou napadena játra. Jedná se o onemocnění, kdy dochází ke žloutnutí kůže (ale i sliznic oka), které je způsobeno barvivem (bilirubinem) přítomným v krvi. Nejčastěji se vyskytující typy žloutenky jsou žloutenka A, B a C.
Obsah
Žloutenka typu A
Ze všech typů žloutenek je tato nejvíce rozšířená a také nejméně závažná. Lidově se nazývá nemoc špinavých rukou. Tento termín je přenesen z významu přenosu této nemoci. Přenos je uskutečněn orálně fekální cestou. Jedná se o přenos fekálii, které se dostanou přes ústa do těla. Častá nákaza bývá právě z nedostatečné hygieny. Zřídka je možno se nakazit z kontaminované vody. Nejčastější nákaza probíhá z člověka na člověka, jelikož jedinec, který infekční žloutenkou typu A trpí, je vysoce nakažlivý jedinec. Proto je nutná hospitalizace na infekční oddělení v nemocnici. Tento typ žloutenky je možno očkovat. Očkování je pouze dobrovolné a doporučuje se všem, kteří se vyskytují v prostředí se zvýšenou možnou nákazou. Je možno naočkovat společně se žloutenkou typu B.
Projevy a léčba onemocnění žloutenky typu A
Projevy začínají většinou velmi nenápadně a to nechutenstvím, bolestmi zad, bolestmi hlavy. Postupně se přidává teplota, žloutnutí sliznic (popř. kůže). Jedním z indikátorů bývá zbarvení moče, která bývá velmi tmavá a světlou stolicí, která má většinou až šedou barvu. Zbarvení moče a stolice však nebývá u všech. Po diagnostikování se jedinec většinou dostane na infekční oddělení. I po odeznění příznaků je nutná další léčba, nebo spíše doléčení a to především dieta a abstinence alkoholu. Jedinec musí celkově upravit svůj životní styl tak, aby mohlo dojít k plné rekonvalescenci.
Žloutenka typu B
Tento typ žloutenky je velmi rozšířený zejména u rizikových skupin, kterými jsou především uživatelé nitrožilního užívání drog. Nejčastější příčinou nákazy je přenos krví, ale také infikovaným materiálem (injekční stříkačkou). Teto typ žloutenky je také velmi častý a na rozdíl od předchozího typu, žloutenky A, může přejít i do chronického stádia. Očkování pro tento druh je povinný pro určitou výseč populace. Jedná se zejména o zdravotnický personál, laboranty a jiné rizikové skupiny, kteří jsou v možném vysokém kontaktu s touto nákazou. Očkování u dobrovolných jedinců probíhá společně s očkováním na žloutenku typu A, nebo samostatně. Od roku 2001 patří toto očkování k povinným a to u dětí. Tímto očkováním jsou poté chráněni na celý život.
Projevy a léčba onemocnění žloutenky typu B
Jsou zde podobné příznaky jakou u žloutenky typu A, předchází tomu většinou několikadenní bolest kloubů. Nebývá zde indikátor zbarvení moči a stolice. Často dochází k přehlížení příznaků a nevčasné diagnóze, což může vést až k chronicitě. Ta nastává většinou po zhruba 6 měsících. Bývá zde stejný průběh léčby (dieta, abstinence, zdravý životní styl).
Žloutenka typu C
Třetím nejčastějším typem žloutenky je právě virus hepatitidy C. Přenáší se krví a tělními tekutinami, proto je rozšířen především u narkomanů, jedinců, kteří často střádají sexuální partnery aj. Vyskytují se i případy, kdy je plod nakažen od matky prostřednictvím plodové vody. Velkým rizikem bývají tetovací salony a jiná zařízení, kde nedochází k výměně a sterilizaci nástrojů. Je to velmi zákeřný typ z hlediska diagnózy. Nebývá včas diagnostikován a poté přechází v chronický zánět jater, který může vést až k jedinému řešení a to je transplantace. Očkování na tento typ není, a proto je nezbytná prevence nákazy. • Projevy a léčba onemocnění žloutenky typu C Pokud nedojde k chronickému stádiu, bývá velmi často onemocnění vyléčeno. Po prodělání onemocnění však nevzniká imunita. Jedná se opět především o vhodný životní styl (dieta, abstinence).
Žloutenka D,E,G
Tento typ žloutenky se v České republice v podstatě nevyskytují. Pokud je výskyt, je vždy přivezen ze vzdálené země.
Prevence
Prevence je velmi důležitá. Prevence spočívá např. ve věrnosti, používání kondomu (nelze považovat za absolutně spolehlivý způsob, při správném užití ovšem radikálně snižuje riziko přenosu na minimum), v pečlivém výběru sex. partnerů, v dodržování hygienických pravidel a v očkování.
Zdroj
Přednáška z pedagogické fakulty (biologické aspekty zdraví) https://www.ockovacicentrum.cz/cz/zloutenka-typu-ab http://nemoci.vitalion.cz/zloutenka/