Škodlivé účinky alkoholu na zdraví
Obsah
Alkohol je součástí kultury, už od starověku. První zmínky o alkoholu nalezneme již 7000 př. n. l. Je tedy vidět, že alkohol neodmyslitelně k naší kultuře patří.
Alkohol je především záludný v tom, že problémy při nadužívání se objevují, až po několika letech. Skutečné problémy se objevují až ve chvíli, kdy člověk alkoholu propadne. Čím dřív, člověk začne alkoholu holdovat, tím dříve se problémy začínají objevovat.
Problém
U alkoholiků se začínají projevovat problémy, jak zdravotní, tak psychické a sociální.
Mezi zdravotní problémy patří cirhóza jater, úbytek mozkové tkáně, vředy, nádory, infarkty a mrtvice.
Cirhóza jater je chronické onemocnění jater, při kterém dochází k přestavbě tkáně jater a cévního řečiště jater. Cirhóza je způsobena nadměrným dlouhodobým požíváním alkoholu či virovou hepatitidou. Cirhóza se nedá nijak léčit, jedinou možností je transplantace jater. Mezi problémy psychické patří delirium, alkoholová epilepsie, poruchy paměti, třes rukou, demence, …
Delirium tremens je z latiny volně přeloženo jako ,,šílenství s třesem“... Je posledním a zároveň nejtěžším stádiem syndromu z odnětí (přerušení požívání alkoholu). V 10-15% může skončit úmrtím. Během deliria trpí pacient halucinacemi. Může provádět známé pohyby, například z práce (řízení vozidla, malování zdí,…), vidí malá zvířata (např. myši, pavouky aj.), nastává ztráta paměti a orientace, přichází třes a nastávají emoční poruchy. Při Deliriu tremens bývá podáván lék Clomethiazol, léčba ovšem nemusí být úspěšná, z důvodů oslabení organismu pacienta způsobeného chronickým alkoholismem. Pacient umírá na zápal plic, selhání jater aj.
Neméně závažné jsou problémy sociální. Sem patří ztráta zaměstnání, rozvod, rozpad rodiny, ztráta bydlení, propad na společenském žebříčku.
Proč tedy alkohol i přes výše uvedená rizika stále konzumujeme?
Alkohol je součástí kultury, už od starověku. První zmínky o alkoholu nalezneme již 7000 př. n. l. Je tedy vidět, že alkohol neodmyslitelně k naší kultuře patří.
Alkohol je především záludný v tom, že problémy při nadužívání se objevují, až po několika letech. Skutečné problémy se objevují až ve chvíli, kdy člověk alkoholu propadne. Čím dřív, člověk začne alkoholu holdovat, tím dříve se problémy začínají objevovat.
Prospěšné účinky alkoholu?
Kladný vliv je připisován např. vínu. Víno obsahuje fenoly, které mají vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Nutno dodat, že tyto látky ovšem obsahují i různé ovocné šťávy.
Pivo také není tak zdraví škodlivé, jak by se mohlo zdát. Obsahuje všechny skupiny vitamínu B, bílkoviny a různé minerály (fosfor, draslík, křemík, zinek, chlorid a jiné). Déle pivo pomáhá snižovat krevní tlak a působí proti kornatění tepen. Aby ale působilo „tak jak má“, je zapotřebí vypít 0,5 l piva cca 4x týdně a mělo by se jednat o pivo vyrobené z ječných sladů a s11-12% stupňovitostí.
Vliv alkoholu na těhotné ženy a na děti
Nadměrné dlouhodobé požívání alkoholu během těhotenství má nevratný škodlivý vliv na plod. Jeden z nejhorších projevů užívání alkoholu v průběhu těhotenství se jmenuje fetální alkoholický syndrom (FAS). Následky jsou mentální retardace plodu, fyzické postižení či smrt plodu. Děti narozené s FAS mají problémy s chováním a učením, poruchy paměti a pozornosti,…
Je také samozřejmé, že alkoholu se mají vyhýbat děti. Alkohol poškozuje dětský organismus rychleji než organismus dospělého člověka. Dětský organismus ještě totiž není schopen alkohol odbourat.
Požívání alkoholu u dětí a mladistvých zvyšuje pravděpodobnost poškození jater, snižuje soustředění, nastávají problémy s učením,… Závislost u mladistvých vzniká mnohem rychleji, než u dospělých osob.
Stádia opilosti
Opilost se měří v promile (‰). Obsah 1 ‰ alkoholu znamená, že v každém litru krve člověka je rozpuštěno 1/1000 l alkoholu, v tomto případě 1ml.
Opilost se dělí do několika stádií
- Excitační opilost (do 0,99‰) – spokojenost, hovornost, živá mimika, pocit sebejistoty
- Mírná opilost (od 1,00 – 1,49‰) – vysoké sebevědomí, mírné poruchy motoriky, prodloužený reakční čas
- Střední opilost (1,50 – 1,99‰) – snížená koordinace, labilní nálada, agresivita, celkový útlum
- Těžká opilost (2,00 – 2,99‰) – neschopnost chůze, zvracení, nesrozumitelná řeč
- Vážná otrava alkoholem (3,00 – 3,99‰) – poruchy dýchání, možná zástava dechu a celkového oběhu
- Riziko smrtelné otravy alkoholem (nad 4,00 ‰) – může nastat kóma, smrt
Závěr
Ať už se nám to líbí, nebo ne, alkohol byl, je a bude i nadále součástí naší kultury. Jde jen o to, že alkohol musíme ovládat my, a ne on nás.
Zdroje
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Opilost
- http://www.alkoholik.cz/zavislost/
- MARÁDOVÁ, E. Výživa a hygiena ve stravovacích službách. Praha : VŠH, 2005. 183 s. ISBN 80-86578-49-6, EAN 978-80-86578-49-1